ANEXA 2 INFORMATII ELEVI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂNEȘTI

COMUNA CĂNEȘTI, JUDEȚUL BUZĂU

PROCES – VERBAL

Încheiat astăzi, ________________, de către profesorul diriginte ____________________________, în urma instruirii elevilor din clasa _____________ în legătură cu normele igienico-sanitare de siguranţă pe care trebuie să le respecte în unitatea şcolară în contextual epidemiei de COVID – 19.

Au fost transmise mesaje vizând siguranţa tuturor:

• Spălaţi-vă frecvent şi regulat pe mâini, cel puţin 20 de secunde cu apă şi săpun!

• Utilizaţi un şerveţel de unică folosinţă, după care aruncaţi-l!

• Salutaţi-i pe ceilalţi fără să daţi mâna! Menţineţi o distanţă cât mai mare faţă de celelalte persoane

• Nu vă strângeţi în braţe!

• Păstraţi distanţarea fizică, evitaţi aglomeraţiile!

• Evitaţi să vă atingeţi ochii, nasul şi gura cu mâinile neigienizate!

• Acoperiţi-va gura şi nasul cu o batistă de unică folosinţă sau folosiţi cotul îndoit în cazul în care se întâmplă să strămutaţi sau să tuşiţi! După aceea, aruncaţi batista utilizată!

• Curăţaţi obiectele/ suprafeţele utilizate sau atinse frecvent folosind șerveţele/ lavete/ produse biocide (virucide)!

• Solicitaţi consult de specialitate dacă prezentaţi simptome precum febră, tuse sau dificultăţi la respiraţie sau orice altă simptomatologie de boală!
  • Nu schimbaţi locul care v-a fost desemnat în clasă!
  • Respectaţi traseul de intrare – ieşire indicat grupei voastre!
  • Păstraţi distanţa de siguranţă în pauze!

• Discutaţi cu profesorii dacă aveţi întrebări sau griji!

FOLOSIREA MĂŞTII:

• Poartă mască atunci când te afli în interiorul şcolii!
  • Spală-te/dezinfectează-te pe mâini înainte de a pune mâna pe mască; Verifică masca să nu aibă rupturi sau găuri;

• Identifică partea de sus, care trebuie să aibă banda metalică sau marginea tare;

• Pune masca cu partea colorată spre exterior;

• Aşează banda metalică sau marginea tare deasupra nasului. Acoperă nasul, gura şi bărbia;

• Potriveşte masca pe faţă fără a lăsa spaţii libere pe lateralele. Evită să atingi masca;

• Scoate masca apucând-o de barete;

• Ţine masca departe de tine şi de suprafeţe în timp ce o scoţi. După folosire, aruncă imediat masca, într-un coş cu capac. Spală-te/dezinfectează-te pe mâini după ce arunci masca.
  • Nu folosi o mască ruptă sau umedă;

• Nu purta masca doar peste gură sau sub bărbie. Nu purta o mască prea largă;

• Nu atinge partea din faţă a măştii;

• Nu scoate masca pentru a vorbi cu cineva sau pentru a face altceva ce necesită reatingerea măştii;

• Nu-ţi lăsa masca la îndemâna altor persoane;

• Nu refolosi masca;

• Nu schimba masca cu altă persoană.

Drept care am încheiat prezentul proces-verbal.

Profesor diriginte,

Nr. crt,